dnešnímu dni

Divadelní soubor DIVOCH

   
vznikl  v 
září roku 1992  jako vojenský soubor při Posádkovém domě armády ve Stříbře.

prehistorie až 1991

Ovšem už rok předtím, v září 1991, vzniká prvopočátek ochotnického hraní ve Stříbře. Otec zakladatel, Josef „Pepa“ Strnad s vojáky základní služby secvičil hru „Dobytí severního pólu“. Tato byla uvedena celkem třikrát. Ale v březnu 1992 odchodem vojáků do civilu kolektiv ochotníků prakticky zaniká.

první pětiletka aneb 1992 – 1994

Neúnavný Josef „Pepa“ Strnad v září 1992 vyvěsil na nástěnce útvaru oznam, že hledá k sobě herecké ochotníky z řad vojáků z povolání. Jako druhý se přidal Jan „Honza“ Přivřel a potom postupně přišli Oldřich „Olin“ Pochylý, Josef Hasch a Peter Nezbeda. Začal se zkoušet opět „Cimrman“, tentokrát hra “ Dlouhý, Široký a Krátkozraký“. V průběhu zkoušek se k souboru přidávají pánové Josef Kohout a František „Franta“ Hodonický.  Herecký soubor je sice čistě mužský, ale o nápovědu a hudební doprovod se stará sl. Věrka Osmiková. Nastudovaní “ Dlouhý, Široký a Krátkozraký“ prvně viděli vojáci základní služby koncem r. 1992. První představení pro cca 60 odvážních civilistů, kteří se přišli podívat do PDA Stříbro na ty „opovážlivce“, bylo v lednu 1993. Mimo Stříbro byla hra ještě uvedena v Kladrubech, Okrouhlém Hradišti, Táboře a v Karlových Varech na divizním kole ASUT – tady soubor získal třetí místo.

Po divadelních prázdninách na podzim 1993 přichází první členka souboru,slečna Jana Hálová a  Václav „Venca“ Jareš, tehdy benjamínek souboru mužské sekce. Začíná se zkoušet znovu hra českého génia Járy da Cimrmanaa znovu “ Dobytí severního pólu“, celým názvem “ Dobytí severního pólu Čechem Františkem Němcem dne 5. dubna 1909″. Premiéra byla 1. února 1994 na PDA Stříbro za velkého zájmu diváků.  Hra byla uvedena také v Kladrubech, Holostřevech, Okrouhlé Hradišti, Konstantinových Lázních a na pouti v Olbramově. V rámci přehlídky ASUT vojenského velitelství Západ získala hra v Karlových Varech slušné třetí místo. Tamtéž a stejné místo získal dialog Čochtana a Káči (v provedení Josefa „Pepy“ Strnada a Jany Hálové) ze hry Divotvorný hrnec. Nezapomenutelné ovšem bylo letní vystoupení na pouti ve Svojšíně, kde se hrálo ve dvoře hospody v zimním oblečení při venkovní teplotě 25° C. Navíc svojšínsky starosta platil ze svého vypitá piva, což kolektiv vřele přivítal !

Divadelní sezona 1994/1995 začíná příchodem dalších členů souboru, ale zejména členek ( Michal Vokurka, Jana Jarešová, Věrka Vavřinová, Štěpánka Pipotová). Zkouší se hra „Dívčí válka“ od F.R. Čecha. Opět se hraje, mimo domovské scény na PDA Stříbro, na osvědčených štacích, Kladruby, Okrouhlé Hradiště a Holostřevy. Rovněž s touto hrou se postoupilo až na ASUT do Tábora. Hra, okořeněná o dívčí prvek, měla všude u diváků velký úspěch.

Někdy v době zkoušek, na podzim roku 1994 vzniká současný, oficiální název DIVOCH. Není to od slova „divošit“ (… no, taky bejvávalo), ale od prvních třech, resp. dvou písmen slov “ DIVadelní OCHotníci „.

druhých pět let aneb 1995 – 1999

Koncem roku 1995 se DIVOCH schází, aby nacvičil něco „nového“. Bylo vybíráno  tak dlouho, až se nevybralo. Pro sezonu 1995/1996 se tedy Divoši vrací k osvědčené Dívčí válce, ovšem s malými obměnami (nové tváře v souboru Markéta Strnadová, Jaroslav Vrška) v  hereckém obsazení. S tímto obsazením se Dívčí válka, mimo známych a oblíbených  míst, 16.4.1996 poprvé uvádí v Kině Slavia ve Stříbře a také v Horšovském Týně. Vzhledem k tomu, že se hra opakovala, soubor se neúčastňuje soutěží v rámci ASUT.

Se zahájením nové sezony na podzim 1996/1997 přichází do souboru noví členové (Jirka Pavlas, Hanka Čikošová /nyní Hermanová/, Pavel Herman, Hanka Chválová, Ivana Tolarová /nyní Kvasničková/, Veronika Pětrošová a další). Zkouší se hra „Hadrián z Římsů“, mladá generace studuje pohádku „Strašidýlko Bublifuk“. Hadrián z Římsů má premiéru 11. dubna 1997 v rámci soutěžné prohlídky při dnech kultury VÚ. S úspěchem se také hraje v červnu v kině Slavia ve Stříbře, na známych místech (Kladruby, Okrouhlé Hradiště, Holostřevy). Nejlépe se povedla hra večer za umělého osvětlení na hradě Volfštejn v Černošíně. Tamtéž mladší členové uvedli pohádku „Strašidýlko Bublifuk“, kterou ještě zahráli na dětském táboře na Střele.

Na začátku sezony 1997/1998 přichází principál Josef „Pepa“ Strnad s návrhem zkusit něco náročnějšího – muzikál. Sehnal scénař “ Nejkrásnější válka“ (autoři Brabec-Renčin-Kvapilová) a za pomoci p. Nyče dali k tomu přes léto hudbu a aranžmá. Za účasti dalších nových členů souboru (Maruška Kreidlová a Sláva Žák) se do konce roku 1997 úspěšně nastudovalo první dějství. 22. prosinec 1997 je smutným dnem v historii souboru – při tragické nehodě umírá první členka Jana Vydrová (roz. Hálová). V lednu 1998 se k souboru přidává studentka Zdena Martáková ( přebírá roli Lysistraty po Janě) a v únoru 1998 Jaromír Věk (ten už předtím souboru pomáhal se zvukem). Muzikál měl na PDA předpremiéru 7.4.1998 pro vojáky základní služby a premiéru, za účasti široké veřejnosti v počtu cca 200 diváků, měl dne 18.4.1998. Hrálo se potom ještě v Okrouhlém Hradišti a ve Kšicích. Zde se dohrávalo jako za starých časů, při svíčkách, protože vypadl elektrický proud.

Koncem roku 1998 se začala zkoušet hra Zvonokosy, zatím nejnáročnější hra, co se týče počtu rolí, ve které hrálo 18 hereček a herců. Nepředstavitelné, jen se sejít na zkoušce bylo nadlidské… Každopádně se povedlo za dobré spolupráce všech, včetně truhlářství Zajda, které vyrobilo kulisy. Premiéra byla 22. května 1999 v letním kině ve Stříbře. Jako armádní soubor jsme tuto hru uvedli na prohlídce ASUT-u 5. června 1999 v Bechyni. Tady ostané soubory hráli jako by vystupovali v Národním…, jen Divoch hrál uvolněně, (divoch-sky) po svém – a večer byl táboráček. Hru jsme ještě uvedli v Kladrubech, na Volfštejně, v Okrouhlém Hradišti, Kostelci a Vstiši. Nejlepší uvedení hry ovšem bylo v prosinci 1999 v Erpužicích, rodišti Jirky Pavlase, kde herci při představení perlili svými improvizovanými poznámkami a po představení ocenili snědením nespočetných porcí výborný místní guláš,

pětice let třetí aneb 2000 – 2004

Pro sezonu, 2001/2002, se Divoch rozhodl znovu nastudovat osvědčenou hru Dívčí válka. Premiéra byla, jak jinak, v Okrouhlé Hradišti, v hospodě U Marienky, dne 3. listopadu 2001. Mimo běžných divadelních starostí (sejít se na zkoušku, sehnat kostýmy, rekvizity, učit se text, atd.) se přidala ještě jedna starost. Až tam nahoře (…ve vládě) bylo rozhodnuto, že po X letech ( od dob vévody Albrechta Valdštejna, 1629)  nepřetržité přítomnosti vojáků, posádka ve Stříbře skončí k poslednímu prosinci roku 2005. Divoch se teda musel začít poohlížet po nových prostorech, po nové domovské scéně. Díky pochopení tehdejšího vedení MKS, pp. Honzy Koenigsmarka a Ilju Karáska, se to povedlo a symbolické předání klíčů od nové domovské scény bylo při uvedení nově nastudované Dívčí války dne 6. února 2002. Od tohto dne je domovskou scénou Divoch-a Kino Slavia ve Stříbře. Hra Dívčí válka v novém nastudování se povedla a všude, kde jsme jí hráli, sklidila značný úspěch (Benešovice, Bezdružice, Stříbro, Kšice, Železná Ruda).

Kolem roku 2003 – 2004 se členky souboru v hojném počtu věnovali nové, nejkrásnější roli, mateřství. Tak mužská část souboru opět s povděkem sáhla po Cimrmanovi, kterého vlastně nepřestali hrát nikdy. Hodně se v roce 2003 oprášila hra Dobytí severního pólu a pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Tato pohádka o zlém obrovi Koloději měla obnovenou premiéruv říjnu 2003 právě proto v Okrouhlém Hradišti, že František „Franta“ Hodonický tam má široké příbuzenstvo a ostuda (by) tím pádem zůstala v rodině :-). Další nezapomenutené představení bylo listopadové v Pňovanech (dřívější přílet paruky Zlatovlásky) a ve Stříbře (prasklé nafukovací ňadro Zlatovlásky).

V listopadu roku 2004 se Divoch-u dostalo vysokého ocenění v Plzni, kde divadelníci převzali putovní bystu Járy da Cimrmana za červnové vítězství s hrou Dobytí severního pólu na Cimrmanovských dnech.

V roce 2004 se začíná studovat nová hra Záskok, jak jinak, ten cimrmanovský.

pět let po čtvrté aneb 2005 – 2009, s odbočkou do 1998

Záskok měl v den premiéry, 8. května 2005 v Kině Slavia, Stříbro, doslova záskok na poslední chvíli. Někteří členové souboru začali laškovat s myšlenkou, že proč se učit text dlouhé týdny, když se to dá zvládnout za cca 6 hodin :-))).

Serie nezapomenutelných představení Dlohý, Široký a Krátkozraký pokračovala v červnu 2005 U Salzmanů v Plzni (bohužel nepovedlo se obhájit prvenství z předešlého roku) a v Konstantinových Lázních (popelnice jako řečnický pult a zlobivá opona). „Peslední peníze“ a královská hostina byli v říjnu 2005 v Cebivi, kde jsme do té doby ještě nikdy nehráli.

Roku 2006, v únoru, přichází do souboru Pepa Novotný a Hanka Štípková, později Eva Vlková. Bohatý na nově příchozí byl rok 2007 ( v září Peter Koncový a Lumír Drnka, v říjnu Hanina Čikošová a Laco Kajaba). Od ledna 2008 je členkou souboru Naďa Seklová (nyní už Žáková) … a v naději na členství je Sláveček Žák.
*
Roku 1998, přesněji v prosinci, vzniká mladší část souboru, Divoch Junior. Pod vedením manželů Hodonických jako první uvedli pohádku „Poněkud zmatená princezna“, která měla premiéru 10. března 1999. V červnu 2002 přicházejí do „juniorky“ Zuzanka Trávníčková (nyní Urbanová), Kamila  Rybecká, Pája Kočanová (nyní Benešová), dvojičky Lucka (nyní Hrubá) a Verča (nyní Sovičová) Vaňkovy (Verča je ta o 66 vteřin starší), zároveň zvučí Kája Beneš; v lednu 2007 přichází Katka Špetová – všichni jsou současní členové velkého Divoch-a, holt z „juniorky“ vyrostli :-)). Posléze roku 2003 Divoch Junior přibral k názvu ještě – Studio X, protože se začal věnovat výhradně autorským hrám principála Josefa „Pepy“ Strnada. Jako první to byl muzikál Prométheus (premiéra v květnu 2003), dále restituční komedie Kabaret (premiéra 2006). V rámci přehlídky Stříbrská PUSA uvádí 20.4.2008 Divoch Junior – Studio X premiérově hru Únos, historickou férii z ranných českých dějin. Do derniéry 23.10.2010 se dočkala až devíti repríz.
*
Velký Divoch uvedl naopak téhož dne a tamtéž v premiéře pohádku Princezna Ryba a v rámci Globe Games Stříbro dne 9.5.2009 pohádku s ekologickým námětem, O vznešené ježibabě.

V lednu 2009 začínáme studovat po kusech hru Podivuhodná noc na Karlštejně aneb Jak Eliška tajně na hrad přišla. Hru ze zpěvy napsal náš nezapomenutelný zakládající člen, principál a kamarád Josef „Pepa“ Strnad na motivy hry, resp. filmového muzikálu Noc na Karlštejně. V této hře se zpěvy spojili své síly velký Divoch a Divoch Junior – Studio X. Premiéra byla 12.6.2009 v Kině Slavia ve Stříbře, naší současné domovské scéně (pozn.: k dnešnímu dni, prosinec 2020, se dočkala 32 uvedení. A jedeme dál…) . Účast stříbrských a dalších diváků byla nečekaně vysoká, cca 250, téměř plná kapacita sálu. 10-minutový průřez představením, natočenýpro Tachovský deník, můžete vidět zde:    http://www.youtube.com/watch?v=SsL0hrk2gY0 . 

Za necelý měsíc pro premiéře, 10.7.2009, Josef „Pepa“ Strnad odchází do divadelního nebe.

Původně jako výpomoc pro „Podivuhodnou noc na Karlštejně“ přichází v květnu 2009 Petr Tycar, známy to ochotník z Kladrub ( jeden ze dvou Divoch-ů, který má i filmové zkušenosti, spolu se Slávou Žákem se mihnou ve filmu Habermanův mlýn) ale neodolal a už zůstal….Pod  jeho vedením jsme uvedli pohádku Honza není na draka, na motivy známé TV pohádky Princové jsou na draka. Po delší pauze se k nám od podzimu 2009 vrací Dominika Kantnerová, též bývalá „juniorka“.  

let pět po páté aneb 2010 – 2014

Kouzlo divadla, zkoušek na novou pohádku a i lehce osobní (viď VV 🙂 ?) k nám od ledna 2010 přitáhlo Standu Veselého ze Stříbra.

Přes zimnní měsíce přelomu let 2010/2011 soubor přemýšlí o nastudování nové hry. Volba padla opět na Cimrmany, konkrétně na méně známou Afriku. Podmínky pro poskytnutí práv k provozu této hry, i když rozšířené panem Svěrákem, byly tak drakonické (premiéra + dvě reprízy + jedna extra repríza od p. Svěráka), že se soubor rozhodl, vzhledem na věnovaný čas, úsili a náklady oproti počtu představení, tuto hru nakonec nehrát . Začínáme studovat jinou hru, klasiku od Jiráska, ovšem v úpravě Josefa Dvořáka a Pavla Fialy …. ano tušíte správně, jde o Lucernu aneb Boj o lípu. Veřejná generálka byla 18.6.2011 v sále hospody U Marienky v Okrouhlém Hradišti  a  samotná premiéra byla 25.6.2011 v kině Slavia ve Stříbře za účasti cca 200 našich věrných diváků, přátel a známych.

Dne 24.3.2011 v představení „Karlštejna“, čili Podivuhodná noc na Karštejně aneb jak Eliška tajně na hrad přišla, svou světovou hereckou premiéru absolvoval stříbrský rodák, tehdy úřadující (a celkově 5 násobný) mistr světa v cyklokrosu, Zdeněk Štybar. Pro všechny zůčastněné to byl nevšedný zážitek – děkujeme Ti, Zdenečku ! Záznam jeho výstupu můžete vidět zde: 

http://www.youtube.com/watch?v=BcdcmNPFvs0 nebo zde: http://www.youtube.com/watch?v=dQ7mnENETc0

Novým členem souboru se v červnu 2011 stává Jirka Bohuslav, nejen stříbrským obyvatelům známy to člen country kapely Wyjou. Studuje roli Karla IV. v „Karlštejně“. Svůj křest na deskách, co znamenají svět, měl v představení Podivuhodné noci na Karlštejně v září 2011 v Poběžovicích.

V prosinci 2011 opět opakujeme osobní kouzlo (že by vznik tradice?), kdy technickou sekci souboru posiluje Karel Dráždil ml., (viď KŠ :-)?)

Inspirován klasickými motivy vzal Standa Veselý, člen souboru, pero do ruky a napsal autorskou pohádku O Popelce a ztraceném střevíčku. Písničkami (opět autorskými) přispěl pan Miroslav Klindera, kapelník Lesní směsi z Lesné. Tato pohádka měla veřejnou generálku na Svato-aloiské pouti 23.6.2012 v Sytně a v premiéře byla uvedena 24.6.2012 na naší  domovské scéně v Kině Slavia ve Stříbře.

Poslední listopadový víkend r.2012 Divoch oslavil 20 let od založení souboru a jak jinak, než právě divadlem na domovské scéně. V pátek 23. jsme uvedli hru Podivuhodná noc na Karlštejně aneb Jak Eliška tajně na hrad přišla (zkráceně jí říkáme Karlštejn), v sobotu 24. jsme uvedli Lucernu aneb Boj o lípu (čili Lucernu). Obě představení měli malé překvapení pro diváky (lehce naznačené v rozhovoru pro Tachovský deník…:-)), diváci měli vzácnou příležitost vidět herecký soubor v civilu před oponou 🙂 a poté shlédli střihové DVD (téměř) ze všech zaznamenaných her z let 1992-2012. V neděli 25. jsme zahráli pro naše nejmenší pohádku O Popelce a ztraceném střevíčku (ano Popelku). Velice nás potěšil zájem diváků, sešlo se jich opravdu hodně. Výtěžek z dobrovolného vstupného jsme věnovali Dětské klinice Fakultní nemocnice v Plzni.

  V lednu 2013 se členem Divoch-u stává Zdeněk Vacek, stříbrský to kluk. Studuje roli, spolu s ostatními, ve hře Titanic, pravda o zkáze Titaniku aneb kdo druhému jámu kopá, sám do ní padá, která měla premiéru v červnu 2013 (přesněji 22.6.2013 v kině Slavia, Stříbro). Ovšem svůj křest na deskách, co znamenají svět, měl v představení Lucerny aneb Boje o lípu  v dubnu 2013 v Kolovči a Tachově,
v alternaci Kláska.

Služebně nejmladšími členy souboru se v záři 2014 stávají gymnazisti, Martin Kastl ze Stříbra a Petr Skala z Konstantinových Lázní. Oba začali  hned zkoušet a nacvičovat roli už ve druhé autroské pohádce Standy Veselého, člena to souboru ( autorskými písničkami opět přispěl Miroslav Klindera z Lesné). Martin se prvně představil na jevišti v listopadu 2014 v Křelovicích, kde se výtečně zhostil záskoku role mušketýra ve hře Lucerna aneb Boj o lípu a byl přímo na jevišti paní kněžnou pasován do stavu Divoch-ského.

pětiletka šestá aneb 2015 – 2019

Pohádka „Majdalenka ze mlejna“ (na motivy filmových pohádek Princezna ze mlejna 1 a 2) měla premiéru 18. ledna 2015 (ano, už při první čtené zkoušce jsme zadali termín premiéry, byli jsme tvrdí vůči sobě :-), premiéru na jevišti měl i Petr)) za účasti Václava Bárty, autora textu ústřední písničky filmu . Sál stříbrského kina byl úplně plný, přímo natřískaný (!!!), aplaudovala přes 260 tuze spokojených diváků, nejen místních, ale dokonce i zes Plzně :-).

 V lednu 2016 začínají Divoch-ové intenzivně studovat novou hru, tentokrát něco pro starší a odrostlejší diváky. Premiéra hry Slavnosti sněženek , knižní a filmové klasiky se uskutečnila v předvečer Městských slavností, ve čtvrtek 9. června 2016. Společně s hosty, filmovou představitelkou dcery hostinských, paní Pavlou Vackovou (tehdy Vaňourkovou), panem režisérem Vítem Špinkou z DS Hálek z Nymburku, autorem divadelního scénáře a panem Bronislavem Kubou z Kerska, autorem knihy Slavnosti sněženek, lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku, se diváky nabitý sál náramně bavil, občas i smíchy zařyčel. Hérečky a hérci neměli vůbec žádný přebrept …:-))). Ohlas v médiích napr. zde:
http://tachovsky.denik.cz/kultura_region/na-premieru-se-prijela-podivat-i-puvodni-herecka-20160613.html

Náš Pavel Herman v říjnu 2016 odchází do divadelního nebe

V hospodě bylo první uvedení, ale taky i poslední uvedení – 2. prosince 2016 U Vilíma ve Stříbře měla derniéru hra Lucerna aneb boj o lípu.

Divadelní sezona 2017/2018 začala první čtenou zkouškou aktuálně studované hry, kterou Divoch uvedl v (obnovené) premiéře  v den oslav 25. výročí od založení, tj. 25. listopadu 2017 :-).. Divadelní večer k oslavám čtvrtstoletí byl pojatý jako benefiční a začal společným vystoupením Divocha a obyvatel Domova pro osoby se zdravotním postižením v Milířích, pokračoval promítnutím střihového DVD našich představení z let 2013-2017 a na závěr byla avizovaná (obnovená) premiéra, ano tipovali jste správně, Dívčí války. Divákům plného sálu jsme nedopřáli chvilku klidu, smáli se a pochechtávali furt a neustále. Jejich potlesk byl naší sladkou odměnou.

Dodržujíc tradici střídavě nastudovat a uvést hru pro naše velké a malé diváky, jsme tentokrát pro sezonu 2018 / 2019  uvedli pohádku s moderními prvky, Schválnosti princezny Schválničky. Premiéru měla 7.10.2018 v režii Hanky Hermanové na naší domovské scéně v kině Slavia, Stříbro. Krátce po premiéře, v listopadu 2018 přicházejí do souboru nové posily, Jindřiška Korandová a Monika Macková. Vzápětí se poprvé představují na prknech v 1. repríze této pohádky a to 17. listopadu v Červeném Hrádku.

Naše Hanka Hermanová v květnu 2019 odchází do divadelního nebe.

V lednu 2019 začínáme studovat hru Postýlky, kterou napsal Michal „Rejža“ Pavlík (režisér, autor, herec a také spisovatel z divadla Podkova, Josefova Huť) na motivy filmu Pelíšky. Uvažovaná premiéra měla být v červnu 2019 tesně před prázdninami. Nebyla… protože nejen nás, ale i MKS zaskočil nečekaně rychlý začátek rekonstrukce budovy Kina Slavia. Premiéra nebyla ani v říjnu, ani v listopadu, protože rekonstrukce se protáhla… Pro onemocnění v souboru jsme nedali ani třetí pokus premiéry v krásný datum 29.2.2020 🙁
Jako náhradní řešení soubor zvolil uvedení naší klasiky „Karlštejn“ (Podivuhodná noc na Karlštejně aneb jak Eliška tajně na hrad přišla) v inovovaném obsazení, a to v listopadu 2019 v Kulturním domě
ve Stříbře.

pětiletka posedmé aneb 2020 – 2024

V inovovaném obsazení jsme „Karlštejn“ odehráli i v jubilejní 30. repríze a to 18. ledna 2020 v Kladrubech !!! Pro zajímavost  – do Kladrub jsme se s naší klasikou vrátili po 3760 dnech.

V polovině března 2020 ošklivý koroňák zastavil veškerý nadstavbový život  v celé České republice. Teď se učíme žít s koroňákem, je tu, nezmizel… 🙁 🙁 🙁

Od ledna 2019 studovanou hru Postýlky jsme na čtvrtý pokus premiérově uvedli 25. června 2022 v Kině Slavia, naší domovské scéně. Povedlo se vše náramně, přišli nejen naši věrní diváci, ale i spousta dalších, sál byl plný. O úvod se postarali kamarádi z Milířů, z Domova pro osoby se zdravotním postižením. Měli zasloužený potlesk. Lehounkým překvapením pro přítomné byl první rozhovor před oponou, se sl. Silviou Koblížkovou – ano, ona tam hrála ! Uzlinku !! Ve druhém rozhovoru autor divadelní úpravy, Michal „Rejža“ Pavlík, se tešil na úpravu a provedení svého díla. A poté to začalo, z naší strany s malou dušičkou, vždyť Pelíšky (téměř) každý zná a vidí je každoročně… Ale diváci se bavili a svými salvami smíchu s prokládaným potleskem povzbuzovali aktéry na jevišti. Nejmenovaný člen souboru ze Kšic (viď Stando V. ?), který byl přítomen jako divák, pronesl památnou větu. “ Učurával jsme smíchy, až mi bylo líto, že v tom nehraju…“. Oznámení o repríze počátekm října bylo velice kladně přijaté mohutným potleskem.

Divadelní ochotnický život přináší radost i smutek, náš kamarád Peter Koncový v srpnu 2022 odchází do divadelního nebe.

8. října jsme v první repríze uvedli Postýlky nejen pro ty, kteří nemohli shlédnout premiéru, ale i pro ty, kteří představení chtěly vidět znovu. Ale nebyla to jen prostá repríza – byly to zároveň oslavy 30 let od založení souboru. Naši kamarádi z Domova pro osoby se zdravotním postižením v Milířích uvedli svoji scénku O Sněhurce, poté se promítlo střihové DVD z našich představení z let 1992-2022 a poté jsme uvedli spomínanou 1. reprízu Postýlek. Salvy smíchu a nejen závěrečný potlesk byl sladkou odměnou pro všechny účinkující.

*
Navíc k jevišti …

Mimo své divadelní činnosti Divoch organizuje už tradiční Pyžamový bál, kde jediným povoleným oblečením je pyžamo ( týká se jak plesajícíh, tak hudby a obsluhy, prostě všech).  Nápad uzrál někdy na jaře roku 1994 a první Pyžamový bál se uskutečnil, ještě na PDA Stříbro, dne 31. března 1995, legendární 3. Pyžamový bál  (kde jako půlnoční překvapení vystoupili kluci s baletem Labutí jezero. Ten byl poté opakován na mnoha plesech, zatím naposledy na mysliveckém bále v Chotěšově dne 12. ledna 2013. Záznam z 5. Divadelního plesu 5.11.2010 v Domažlicích viz zde: http://www.youtube.com/watch?v=_a5vyU4ZsR4 )  se uskutečnil 22.3.1997 a ….. 18. dubna 2015 to už byl jubilejní, 20. Pyžamový bál. Půlnočním převapením, Mažoreti ( ve spolupráci se skupinou M-dance Mažoretky Tachov) jsme splnili přání našeho principála, Josefa „Pepy“ Strnada, mít mažoretky na pyžamáku. Prozatím poslední, v pořadí 21. Pyžamový bál, jsme uspořádali pro skutečně skalné příznivce pyžamáků v březnu 2016. Termín 22. Pyžamového bálu jestě není stanoven….

Dále se Divoch podílí na kulturním životě města Stříbro, (spolu) pořádáním zejména oživeného Betlému, resp. svatomartinského průvodu ( 2007 – 2009) a tradičně Mikuláše s čerty a andělem. V letech 2006 – 2011 se podílel na snaze obnovit masopust, resp. masopustní průvod. Pravidelně se  Divoch účastní Městských slavností a Dní otevřených památek.

Divoch myslí i na potřebné, do roku 2015 byl patronem Dětské kliniky ve Fakultní nemocnici v Plzni a pomáhá organizovat sbírku pro děti, které tam tráví svůj čas v léčení. Článek z roku 2014 napr. zde:
http://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/do-nemocnice-putovali-herci-s-autem-darku-20140124.html.

Od roku 2015 Divoch podporuje Domov pro osoby se zdravotním postižením v Milířích. Začalo to nenápadně, díky osobním kontaktům jsme nejdřív zahráli v prostorách domova pohádku Majdalenka ze mlejna – a při debatě před a po představení začala naše spolupráce. Článek z vydařené Mikulášské besídky, za účasti všech příznivců a sponzorů domova, napr. zde: http://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/potlesk-byl-odmenou-za-celorocni-praci-20161206.html