Soubor

 

Divadelní soubor DIVOCHvznikl  v
září roku 1992  jako vojenský soubor při Posádkovém domě armády ve Stříbře.

prehistorie až 1991

 Ovšem už rok předtím, v září 1991, vzniká prvopočátek ochotnického hraní ve Stříbře. Otec zakladatel, Josef "Pepa" Strnad s vojáky základní služby secvičil hru "Dobytí severního pólu". Tato byla uvedena celkem třikrát. Ale v březnu 1992 odchodem vojáků kolektiv ochotníků prakticky zaniká.

první pětiletka aneb 1992 - 1994


Neúnavný Josef "Pepa" Strnad v září 1992 vyvěsil na nástěnce útvaru oznam, že hledá k sobě herecké ochotníky z řad vojáků z povolání. Jako druhý se přidal Jan "Honza" Přivřel a potom postupně přišli Oldřich "Olin" Pochylý, Josef Hasch a Petr Nezbeda. Začal se zkoušet opět "Cimrman", tentokrát hra " Dlouhý, Široký a Krátkozraký". V průběhu zkoušek se k souboru přidávají pánové Josef Kohout a František "Franta" Hodonický.  Herecký soubor je sice čistě mužský, ale o nápovědu a hudební doprovod se stará sl. Věrka Osmiková. Nastudovaní " Dlouhý, Široký a Krátkozraký" prvně viděli vojáci základní služby koncem r. 1992. První představení pro cca 60 odvážních civilistů, kteří se přišli podívat do PDA Stříbro na ty "opovážlivce", bylo v lednu 1993. Mimo Stříbro byla hra ještě uvedena v Kladrubech, Okrouhlém Hradišti, Táboře a v Karlových Varech na divizním kole ASUT - tady soubor získal třetí místo.

Po divadelních prázdninách na podzim 1993 přichází první členka souboru, slečna Jana Hálová a  Václav "Venca" Jareš, tehdy benjamínek souboru mužské sekce. Začíná se zkoušet znovu hra českého génia Járy da Cimrmana a znovu " Dobytí severního pólu", celým názvem " Dobytí severního pólu Čechem Františkem Němcem dne 5. dubna 1909". Premiéra byla 1. února 1994 na PDA Stříbro za velkého zájmu diváků.  Hra byla uvedena také v Kladrubech, Holostřevech, Okrouhlé Hradišti, Konstantinových Lázních a na pouti v Olbramově. V rámci přehlídky ASUT vojenského velitelství Západ získala hra v Karlových Varech slušné třetí místo. Tamtéž a stejné místo získal dialog Čochtana a Káči (v provedení Josefa "Pepy" Strnada a Jany Hálové) ze hry Divotvorný hrnec. Nezapomenutelné ovšem bylo letní vystoupení na pouti ve Svojšíně, kde se hrálo ve dvoře hospody v zimním oblečení při venkovní teplotě 25° C. Navíc svojšínsky starosta platil ze svého vypitá piva, což kolektiv vřele přivítal !

Divadelní sezona 1994/1995 začíná příchodem dalších členů souboru, ale zejména členek ( Michal Vokurka, Jana Jarešová, Věrka Vavřinová, Štěpánka Pipotová). Zkouší se hra "Dívčí válka" od F.R. Čecha. Opět se hraje, mimo domovské scény na PDA Stříbro, na osvědčených štacích, Kladruby, Okrouhlé Hradiště a Holostřevy. Rovněž s touto hrou se postoupilo až na ASUT do Tábora. Hra, okořeněná o dívčí prvek, měla všude u diváků velký úspěch.

Někdy v době zkoušek, na
podzim roku 1994 vzniká současný, oficiální název DIVOCH. Není to od slova "divošit" (... no, bejvávalo), ale od prvních třech, resp. dvou písmen slov " DIVadelní OCHotníci ".

druhých pět let aneb 1995 - 1999

  Koncem roku 1995 se DIVOCH schází, aby nacvičil něco "nového". Bylo vybíráno  tak dlouho,až se nevybralo. Pro sezonu 1995/1996 se tedy Divoši vrací k osvědčené Dívčí válce, ovšem s malými obměnami (nové tváře v souboru Markéta Strnadová, Jaroslav Vrška) v  hereckém obsazení. S tímto obsazením se Dívčí válka, mimo známych a oblíbených  míst, 16.4.1996 poprvé uvádí v Kině Slávia ve Stříbře a také v Horšovském Týně. Vzhledem k tomu, že se hra opakovala, soubor se neúčastňuje soutěží v rámci ASUT.

Se zahájením nové sezony na podzim 1996/1997 přichází do souboru noví členové (Jirka Pavlas, Hanka Čikošová /nyní Hermanová/, Pavel Herman, Hanka Chválová, Ivana Tolarová, Veronika Pětrošová a další). Zkouší se hra "Hadrián z Římsů", mladá generace studuje pohádku "Strašidýlko Bublifuk". Hadrián z Římsů má premiéru 11. dubna 1997 v rámci soutěžné prohlídky při dnech kultury VÚ. S úspěchem se také hraje v červnu v Kině Slávia ve Stříbře, na známych místech (Kladruby, Okrouhlé Hradiště, Holostřevy). Nejlépe se povedla hra večer za umělého osvětlení na hradě Volfštejn v Černošíně. Tamtéž mladší členové uvedli pohádku "Strašidýlko Bublifuk", kterou ještě zahráli na dětském táboře na Střele.

Na začátku sezony 1997/1998 přichází principál Josef "Pepa" Strnad s návrhem zkusit něco náročnějšího - muzikál. Sehnal scénař " Nejkrásnější válka" (autoři Brabec-Renčin-Kvapilová) a za pomoci p. Nyče dali k tomu přes léto hudbu a aranžmá. Za účasti dalších nových členů souboru (Maruška Kreidlová a Sláva Žák) se do konce roku 1997 úspěšně nastudovalo první dějství. 22. prosinec 1997 je smutným dnem v historii souboru - při tragické nehodě umírá první členka Jana Vydrová (roz. Hálová). V lednu 1998 se k souboru přidává studentka Zdena Martáková ( přebírá roli Lysistraty po Janě) a v únoru 1998 Jaromír Věk (ten už předtím souboru pomáhal se zvukem). Muzikál měl na PDA předpremiéru 7.4.1998 pro vojáky základní služby a premiéru, za účasti široké veřejnosti v počtu cca 200 diváků, měl dne 18.4.1998. Hrálo se potom ještě v Okrouhlém Hradišti a ve Kšicích. Zde se dohrávalo jako za starých časů, při svíčkách, protože vypadl elektrický proud

Koncem roku 1998 se začala zkoušet hra Zvonokosy, zatím nejnáročnější hra, co se týče počtu rolí, které hrálo 18 hereček a herců. Nepředstavitelné, jen se sejít na zkoušce bylo nadlidské... Každopádně se povedlo za dobré spolupráce všech, včetně truhlářství Zajda, které vyrobilo kulisy. Premiéra byla 22. května 1999 v letním kině ve Stříbře. Jako armádní soubor jsme tuto hru uvedli na prohlídce ASUT-u 5. června 1999 v Bechyni. Tady ostané soubory hráli jako by vystupovali v Národním..., jen Divoch hrál uvolněne, (divošsky) po svém - a večer byl táboráček. Hru jsme ještě uvedli v Kladrubech, na Volfštejně, v Okrouhlém Hradišti, Kostelci. Vstiši. Nejlepší uvedení hry ovšem bylo v prosinci 1999 v Erpužicích, rodišti Jirky Pavlase, kde herci při představení perlili svými improvizovanými poznámkami a po představení ocenili snědením nespočetných porcí výborný místní guláš,

pětice let třetí aneb 2000 - 2004


Pro sezonu, 2001/2002, se Divoch rozhodl znovu nastudovat osvědčenou hru Dívčí válka. Premiéra byla, jak jinak, v Okrouhlé Hradišti, v hospodě U Marienky, dne 3. listopadu 2001. Mimo běžných divadelních starostí (sejít se na zkoušku, sehnat kostýmy, rekvizity, učit se text, atd.) se přidala ještě jedna starost. Až tam nahoře (...ve vládě) bylo rozhodnuto, že po X letech ( od dob vévody Albrechta Valdštejna, 1629)  nepřetržité přítomnosti vojáků, posádka ve Stříbře skončí k poslednímu prosinci roku 2005. Divoch se teda musel začít poohlížet po nových prostorech, po nové domovské scéně. Díky pochopení tehdejšího vedení MKS, pp. Honzy Koenigsmarka a Ilju Karáska, se to povedlo a symbolické předání klíčů od nové domovské scény bylo při uvedení nově nastudované Dívčí války dne 6. února 2002. Od tohto dne je domovskou scénou Divoch-a Kino Slávia ve Stříbře. Hra Dívčí válka v novém nastudování se povedla a všude, kde jsme jí hráli, sklidila značný úspěch (Benešovice, Bezdružice, Stříbro, Kšice, Železná Ruda)

Kolem roku 2003 - 2004 se členky souboru v hojném počtu věnovali nové, nejkrásnější roli - mateřství. Tak mužská část souboru opět s povděkem sáhla po Cimrmanovi, kterého vlastně nepřestali hrát nikdy. Hodně se v roce 2003 oprášila hra Dobytí severního pólu a pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Tato pohádka o zlém obrovi Koloději měla obnovenou premiéru v říjnu 2003 právě proto v Okrouhlém Hradišti, že František "Franta" Hodonický tam má široké příbuzenstvo a ostuda (by) tím pádem zůstala v rodině :-). Další nezapomenutené představení bylo listopadové v Pňovanech (dřívější přílet paruky Zlatovlásky) a ve Stříbře (prasklé nafukovací ňadro Zlatovlásky).

V listopadu roku 2004 se Divoch-u dostalo vysokého ocenění v Plzni, kde divadelníci převzali putovní bystu Járy da Cimrmana za červnové vítězství s hrou Dobytí severního pólu na Cimrmanovských dnech.

Serie nezapomenutelných představení Dlohý, Široký a Krátkozraký pokračovala v červnu 2005 U Salzmanů v Plzni (bohužel nepovedlo se obhájit prvenství z předešlého roku) a v Konstantinových Lázních (popelnice jako řečnický pult a zlobivá opona). "Peslední peníze" a královská hostina byli v říjnu 2005 v Cebivi, kde jsme do té doby ještě nikdy nehráli.

V roce 2004 se začíná studovat nová hra Záskok. Tady byl v den premiéry, 8. května 2005 v Kině Slávia, Stříbro doslova záskok na poslední chvíli. Někteří členové souboru začali laškovat s myšlenkou, že proč se učit text dlouhé týdny, když se to dá zvládnout za cca 6 hodin :-))).

pět let po čtvrté aneb 2005 - 2010, s odbočkou do 1998

Roku 2006, v únoru, přichází do souboru Pepa Novotný a Hanka Štípková, později Eva Vlková. Bohatý na nově příchozí byl rok 2007 ( v září Peter Koncový a Lumír Drnka, v říjnu Hanina Čikošová a Laco Kajaba). Od ledna 2008 je členkou souboru Naďa Seklová (nyní už Žáková) ... a v naději na členství je Sláveček Žák.

*
Roku 1998, přesněji v prosinci, vzniká mladší část souboru, Divoch Junior. Pod vedením manželů Hodonických jako první uvedli pohádku "Poněkud zmatená princezna", která měla premiéru 10. března 1999. V červnu 2002 přicházejí do "juniorky" Zuzanka Trávníčková, Kamila Houdková (nyní Rybecká), Pája Kočanová, dvojičky Lucka a Verča Vaňkovy (Verča je ta o 66 vteřin starší), zároveň zvučí Kája Beneš; v lednu 2008 přichází Katka Špetová - všichni jsou současní členové velkého Divoch-a, holt z "juniorky" vyrostli :-)). Posléze roku 2003 Divoch Junior přibral k názvu ještě - Studio X, protože se začal věnovat výhradně autorským hrám principála Josefa "Pepy" Strnada. Jako první to byl muzikál Prométheus (premiéra v květnu 2003), dále restituční komedie Kabaret (premiéra 2006). V rámci přehlídky Stříbrská PUSA uvádí 20.4.2008 Divoch Junior - Studio X premiérově hru Únos, historickou férii z ranných českých dějin. K dnešnímu dni se dočkala 9 repríz.
*

Velký Divoch uvedl naopak téhož dne a tamtéž v premiéře pohádku Princezna Ryba a v rámci Globe Games Stříbro dne 9.5.2009 pohádku s ekologickým námětem, O vznešené ježibabě.

Zatím posledně nastudovaný kus je hra Podivuhodná noc na Karlštejně aneb Jak Eliška tajně na hrad přišla. Hru ze zpěvy napsal náš nezapomenutelný zakládající člen, principál a kamarád Josef "Pepa" Strnad na motivy hry, resp. filmového muzikálu Noc na Karlštejně. V této hře se zpěvy spojili své síly velký Divoch a Divoch Junior - Studio X. Premiéra byla 12.6.2009 v Kině Slávia ve Stříbře, naší současné domovské scéně. Účast stříbrských a dalších diváků byla nečekaně vysoká, cca 250, téměř plná kapacita sálu. 10-minutový průřez představením, natočený pro Tachovský deník, můžete vidět zde:

http://www.youtube.com/watch?v=SsL0hrk2gY0

(videoreportáž ze závěru našeho vystoupení dne 15.5.2010 v Karlštejně, natočené kastelánem hradu Karlštejn, panem Jaromírem Kubů v rámci Karlštejnských videoreportáží, můžete vidět zde:   http://www.youtube.com/watch?v=BBlfzrPsYuQ )

Za necelý měsíc pro premiéře, 10.7.2009, Josef "Pepa" Strnad odchází do divadelního nebe.

Původně jako výpomoc pro "Podivuhodnou noc na Karlštejně" přichází v květnu 2009 Petr Tycar, známy to ochotník z Kladrub ( jeden ze dvou Divoch-ů, který má i filmové zkušenosti, spolu se Slávou Žákem se mihnou ve filmu Habermanův mlýn) ale neodolal a už zůstal....V současné době uvádíme pod jeho vedením pohádku Honza není na draka, na motivy známé TV pohádky Princové jsou na draka. Po delší pauze se k nám od podzimu 2009 vrací Dominika Kantnerová, též bývalá "juniorka". Kouzlo divadla, zkoušek na novou pohádku a i lehce osobní (viď VV :-) ?) k nám od ledna 2010 přitáhlo Standu Veselého 


Navíc k jevišti ...

Mimo své divadelní činnosti Divoch organizuje už tradiční Pyžamový bál, kde jediným povoleným oblečením je pyžamo ( týká se jak plesajícíh, tak hudby a obsluhy, prostě všech).  Nápad uzrál někdy na jaře roku 1994 a první Pyžamový bál se uskutečnil, ještě na PDA Stříbro, dne 31. března 1995, legendární 3. (kde jako půlnoční překvapení vystoupili kluci s baletem Labutí jezero. Ten byl poté opakován na mnoha plesech, zatím naposledy v listopadu 2010 v Domažlicích na 5. Divadelním bále) se uskutečnil 22.3.1997 a .....3. dubna 2010 to už byl lehce (ne)jubilejní, 16. Pyžamový bál. Půlnoční převapení, vystoupení břišních (a břuchatých) tanečnic napr. zde:

http://www.youtube.com/watch?v=wtQ5kNXOO9U

Dále se Divoch podílí na kulturním životě města Stříbro, (spolu) pořádáním svatomartinského průvodu, oživeného Betlému, Mikuláše s čerty a od r. 2006, resp. 2007 i obnoveného masopustu. Pravidelně se  Divoch zůčastňuje Městských  slavností a Dní otevřených památek.

Divoch myslí i na potřebné, je patronem Dětské kliniky ve Fakultní nemocnici v Plzni a pomáhá organizovat sbírku pro děti, které tam tráví svůj čas v léčení.
Krátke video z roku 2009 natočené redakcí Tachovského deníku můžete vidět zde:

http://tachovsky.denik.cz/multimedia/video/1788790.html
 
***

 

Současný Divoch se představuje ...


... děkujeme za pochopení, že společné photo je (ne)kompletní ... 

 

 

Ve fotogalerii jistě najdete známé tváře, a na tomto místě i jednoduché charakteristiky. Každý z herců se Vám představí jednou větou.....stručně... jasně....originálně...

 

Hanka Chválová  šéfová Hanka Chválová
 "S úsměvem jde všechno lépe ..."
Zuzka Trávníčková
Zuzanka Trávníčková
 "Jsem takový andílek s ďáblem v těle..."
Hanka Hermanová  Hanka Hermanová
 "Blázen až do smrti..."
Olin Pochylý  Olin Pochylý
 "Nápovědu nepotřebuji..."
Honza Přivřel  Honza Přivřel
 "Měkké srdce a pevný charakter..."
Hanina Čikošová  Hanina Čikošová
  "Kam jde mamka, tam jde Hanka..."
Laco Kajaba  Laco Kajaba
 "Mladej a nezkušenej..."
Jaromír Věk  Jarda Věk
 " Jsem superanticontramolteextraunikátní...."
Kamča Rybecká  Kamča Rybecká
 "Já nejsem héérečka..."
Katka špetová  Katka Špetová
 "Benjamínek a blázínek..."
Ivana Kvasničková  Ivča Kvasničková
 "Matka pluku doma i na prknech..."
Eva Vlková  Evina Vlková
 "Služebně nejmladší člen souboru, ostrá jako břitva..."
Lumír Drnka  Lumír Drnka
 "Nejtěžší herec jsem já..."
Kája Beneš  Kája Beneš
  "Já jsem prostě zapomnětlivec..."
Pája Kočanová  Pája Kočanová
 "Jsem to, co hraju..."

 

Naďa Žáková  Naďka Žáková
 "Předvedu, co ve mně je..."                                                      
Sláva Žák  Sláva Žák
 "Proč hraju furt jen ženský, blbce a vožraly ?..."
Pepa Novotný  Pepa Novotný
 "Titěrně kolosální blb...." 
Petr Tycar
 
Petr Tycar

"Divadlem žiju...."

         ...zároveň člen Kladrubské divadelní společnosti, http://www.kds.euweb.cz

Lucka Vaňková Lucka Vaňková
  "Každý den si užívám, jako by byl poslední...!!" 
Verča Vaňková Verča Vaňková          
 "Mládí je nemoc, ze které se každým dnem uzdravuji..."                                 
Peter Koncový Peter Koncový
  "Jsem malej, ale sikovnej..."  (...zde není žádná pravopisná chyba...)
Franta Hodonický  Franta Hodonický
  "...." 

Standa Veselý  Standa Veselý
 "....."
Hanka Hodonická Hanka Hodonická
  "...." 
 
Hanka Pochylá Hanka Pochylá
  "...." 
Hanka Přivřelová Hanka Přivřelová
  "...." 
 
Hanka Štípková Hanka Štipková
  "...." 

     at last but not at least 

Eda Eda Kvasnička, mistr zvuku a herec mlčícich postav
  "devadesátdevět procent mých lží je pravdou..." 

     také k nám patří :-)

Flash  Flash
"Haf, za piškot zahraju i tygra, haf ..."
 

 

 v rolích dětských a mládežnických hrají s námi:

Baruška Chválová
Ivanka Kvasničková
Janička Kvasničková
Robin Kříž
Sabinka Žáková

 

... na svoji první roli čeká:

Sláveček Žák

Dříve s námi hráli:

Divoch

Josef "Pepa" Strnad (+2009)

Martin Béna, nyní Michalčík
David Brych
Jana Vydrová, roz. Hálová (+1997)
Josef Hasch
Pavel Herman
Václav "Venca" Jareš
Jana Jarešová
Ilja Karásek
Josef Kohout
Evča Koutská
Maruška Kreidlová
Kateřina Laiblová
Zdeňka roz. Martáková, nyní Hlaváčková
Jana roz. Michalová, nyní Karvašová
Petr Nezbeda
Věrka Osmiková
Jirka Pavlas
Ondřej Pavlas
Ondra Pešek
Štěpánka Pipotová
Veronika Pětrošová
Markéta Strnadová
Věrka Vavřinová
Michal Vokurka
Jaroslav Vrška
Martina Zábranová

Divoch Junior 

Iveta Czibuzarová
Hanka Fafílková
Lucka Fafílková
Hanina Hodonická ml.
Klára Hodonická
Zdeněk Charouzek
Roman Charouzek
David Jareš
Šárka Jarešová
Dominika Kantnerová
Tomáš Kočan
Aneta Marková
Lukáš Macák
Iva Pelcová
Petr Pospíšil
Jindra Rusín
Aneta Streiblová
Veronika Streiblová
Michal Špeta
Ivana Špetová
Kateřina Treppeschová
Jan Zajíček

 

atd.....postupně doplňujeme (ms+lk)